2017 Awards of Excellence

 awards of excellence 2017

Wednesday May 31, 2017
6:00 p.m. Cocktail
7:30 p.m. Awards of Excellence Gala
9:00 p.m. Post-Gala Reception

CBC Glenn-Gould Studio
250 Front St W, Toronto, ON M5V 3G5

Tickets

Awards of Excellence Gala tickets are now on sale. You can buy tickets online via intranet by clicking here. When buying gala tickets, your name will automatically be added to the guest list. You will not be receiving a printable ticket. If you are purchasing tickets for several guests, please write their names on the form.

Tickets Price
YMA Members: $125
Non YMA Members: $150

Nominees

Award of Excellence for Best Program, Live Action, Ages 3–5

  • The Adventures of Napkin Man (Bye Bye Boogaloo) – produced by Breakthrough Entertainment
  • Hi Opie! (Opie's Ladybug Friend) – produced by marblemedia, in association with The Jim Henson Company
  • The Moblees (Zig Zag Surprize) – produced by Shaftesbury, Boulevard Productions, in association with the Canadian Broadcasting Corporation, Ohmland Holdings and William Kohane
  • Playdate (Whistle While You Escape) – produced by Sinking Ship Entertainment
  • Terrific Trucks (The Tricky Twin/ The Difficult Day) – produced by Breakthrough Entertainment

Award of Excellence for Best Program, Live Action, Ages 6–9

  • Annedroids (The Mother of Invention) – produced by Sinking Ship Entertainment
  • Bruno & Boots: Go Jump In The Pool (Bruno & Boots: Go Jump In The Pool) – produced by Aircraft Pictures
  • The Mystery Files (The Mystery of the Underground Railroad) – produced by Apartment 11 Productions
  • Odd Squad: The Movie – produced by Sinking Ship Entertainment
  • The Stanley Dynamic (The Stanley Wild Weekend) – produced by Amaze Film + Television

Award of Excellence for Best Program, Live Action, Ages 9 +

  • Giver (Amherstberg Sports Park) – produced by Sinking Ship Entertainment
  • LM Montgomery's Anne of Green Gables – produced by Breakthrough Entertainment
  • The Next Step (How Deep Is Your Love) – produced by Radical Sheep Productions,  a division of Boat Rocker Media
  • Raising Expectations (The Great Hot Dog Escape) – produced by Aircraft Pictures
  • Ride (Arrival) – produced by Breakthrough Entertainment, Buccaneer Media

Award of Excellence for Best Program, Animation, Ages 3–5

  • Daniel Tiger's Neighbourhood, Season 2 (Nighttime in the Neighborhood) – produced by 9 Story Media Group, The Fred Rogers Company, Out of the Blue
  • Dot. (One Soggy Knight) – produced by Industrial Brothers, in association with The Jim Henson Company
  • Justin Time (Who Stole My Cat) – produced by Guru Studio
  • PAW Patrol (Tracker Joins the Pups!) – produced by Spin Master Entertainment
  • Peg + Cat, Season 2 (The Disappearing Art Problem) – produced by 9 Story Media Group, The Fred Rogers Company, 9ate7 Productions
  • Ranger Rob (The Woolly Wiligo of Big Sky Park / A Big Sky Park Elephant Train) – produced byNelvana Limited, Studio Liddell

Award of Excellence for Best Program, Animation, Ages 6–9

  • Atomic Puppet (AP Vs Disastro II) – produced by Mercury Filmworks
  • Fangbone! (Cavity of Terror/ The Sickness of Home) – produced by Radical Sheep Productions, a division of Boat Rocker Media
  • Rocket Monkeys (Chimpsky a Go Go/The Yell in Yellow) – produced by Breakthrough Entertainment
  • Wild Kratts, Season 4 (Pangolin Rescue) – produced by 9 Story Media Group, Kratt Brothers Company

Award of Excellence, Best Original Digital Content

  • mathXplosion – produced by GAPC Entertainment, in association with TVOKids and TFO
  • Miss Persona – produced by Hazel House Productions
  • Pixies – produced by Arcana Studio
  • YTV - Road Trip Diaries – produced by Bristow Global Media

Award of Excellence, Best Original Interactive Content

  • The Incredible Tales of Weirdwood Manor – produced by All Play, No Work,  Relish Interactive
  • mPower - Kindergarten to Grade 2 – produced by TVO
  • Science Max Interactive – produced by Breakthrough Entertainment
  • The Westbury Faery – produced by Log Cabin Productions, Plot Media in partnership with The Seventh World and Tiny Owl Publishing

Award of Excellence, Best Cross-platform Interactive Content

  • Dotopedia – produced by Industrial Brothers
  • Driving Me Crazy – produced by marblemedia
  • Kids' CBC Olympics website – produced by CBC
  • Look Kool Online, season 2 – produced by Apartment 11 Productions
  • Opie's Playground – produced by marblemedia

2017 Awards of Excellence Categories

  1. Grand Prize
  2. Award of Excellence for Best Program, Live Action, Ages 3–5 Category
  3. Award of Excellence for Best Program, Live Action, Ages 6–9 Category
  4. Award of Excellence for Best Program, Live Action, Ages 9 + Category
  5. Award of Excellence for Best Program, Animation, Ages 3–5 Category
  6. Award of Excellence for Best Program, Animation, Ages 6–9 Category
  7. Award of Excellence, Best Original Interactive Content
  8. Award of Excellence, Best Original Digital Content
  9. Award of Excellence, Best Cross-platform Interactive Content
  10. Outstanding Achievement Award
  11. Emerging Talent Award

Advisory Committee

  • Lioz Bouganin, Landslide Entertainment
  • Jennifer Burkitt, Log Cabin Productions
  • J.J. Johnson, Sinking Ship Entertainment
  • Brandon Lane, Teletoon/Corus
  • Donna MacNeil, marblemedia
  • Jessica McLaughlin, TVO
  • Michelle Melanson Cuperus, Radical Sheep
  • Brenda Nietupski
  • Sandrine Pechels de Saint Sardos, Groupe Media TFO
  • Jillianne Reinseth, Entertainment One
  • John Rooney, Johnromedia
  • Marlowe Stone
  • Travis Williams, Mercury Filmworks
  • Jamie Piekarz

Sponsorship

YMA is looking for sponsors for the 2017 Awards of Excellence Gala

By becoming a partner of this major event you will help us encountering our mission of enriching the lives of Canadian children and teenagers by promoting the quality of the content created for them on all screen-based media.

As a sponsor, you will enjoy the most prominent visibility throughout the event. Please contact Lyne Côté for more details.

Back to top